Inledning
Anna-Karin Lundberg inledde med en text om sådd och skörd och ledde sedan i bön.
Forma kristna gemenskaper
Vi samtalade om vår vision och hur viktigt det är att behålla den så att vi inte bara håller på med aktiviteter och resurser.
Kommande årsmöte
Onsdag den 26 februari blir det årsmöte för EFS Svensbyn. Stor del av vårt sammanträde ägnades åt att förbereda detta möte. Vi gick igenom bokslut, årsberättelse, budget, verksamhetsplan och fördelade alla uppgifter som ska till inför och under ett årsmöte.
Träff med EFS Sjulnäs
Vi är två EFS-föreningar som samarbetar med Infjärdens kyrka. Vi tycker att det är viktigt att träffas för att behandla gemensamma ärenden och också för att umgås och lära känna varandra. Vi har bokat ett gemensamt sammanträde med EFS Sjulnäs den 17 mars.
Uthyrning
Rosviks scouter får låna vårt bönhus för en hajk 14-15 februari kostnadsfritt mot att det är städat efteråt.
Avslutning
Vi avslutade vårt sammanträde med bön och förbön för ansvarsgrupp 1.
Hälsningar från styrelsen, genom
Pär Sandström
Styrelsen maj 2013 Styrelsen på utflykterar
Copyright © All Rights Reserved