Sjulnäs o svensbyn

Från Årsmötet 28 februari 2024

Årliga sammanträdet EFS Svensbyn och EFS Sjulnäs

17 mars 2025 kl 18.30 i Svensbyn


Inledning

Pär Sandström hälsade välkommen och inledde med en berättelse om helande.


Presentation

Då styrelserna var nyvalda av resp årsmöten så gick vi en presentationsrunda.


Nya agendor

Simon Jonsson gick igenom ett förslag till nya agendor för Infjärdens kyrka. Förslagen gäller gudstjänst, mässa och veckomässa. Svensbyn får också nya agendor men där kommer samråd att ske med styrelsen och Simon.


Samarbetsrådet

Samarbetsrådet ansvarar för samarbetskyrkans verksamhet inom Infjärdens verksamhetsområde och är parternas gemensamma styrnings-, samråds och remissorgan. Rådet består av fyra st representanter från Piteå församling, varav en är kyrkoherden, två st från EFS Sjulnäs och två st från EFS Svensbyn. Samarbetskyrkoprästen, Simon Jonsson, är adjungerad. Pengar för extra satsningar nästkommande år äskas via samarbetsrådet under våren. Hemavan-lägret är exempel på en sådan satsning.


Läget i våra föreningar

Sjulnäs – Scouterna blomstrar. Ett trettiotal scouter inskrivna. Riktigt gott om ledare. TGIF är något färre, men en lite grupp från sjuan och en grupp från gymnasiet träffs varje fredag. Här skulle det behövas fler ledare. Föreningen har minskat och består nu av 69 medlemmar. Första steget är taget för försäljning av EFS bönhus.

Svensbyn – Himlakul träffas varje tisdag och det är 15-20 barn i åldern 6-9 år. Agnes Backman plus två hjälpledare tar hand om miniorerna. Fredagsvåfflorna samlar bra med folk. Pantbanken ger i snitt drygt 3.000 kr per månad. Vi ordnar skjuts till Sigvards varje fredag för dom som vill handla men inte har bil. Här i bönhuset har vi tre gudstjänster per månad. Vi har en vakans i styrelsen. Medlemsantalet är 42.


Ekonomifrågor

Vi betalar gemensamt till del av lön till vår personal. Fördelningen ska bestämmas av resp förenings medlemstal. För tillfället är fördelningen 35% för Svensbyn och 65% för Sjulnäs. Det kan komma att förändras om medlemsantalet förändras väsentligt.


Marknadsföring

Sjulnäs använder huvudsakligen kyrkguiden och månadsprogram från Piteå församling. Dessutom har man en facebooksida där olika evenemang lyfts fram. Svensbyn har förutom kyrkguiden och en facebookgrupp även en hemsida där det mesta kring verksamheten finns med. Affisch inför varje gudstjänst sätts upp på bönhusets resp pantbankens anslagstavlor.


Övriga frågor

Det uttrycktes önskemål om en församlingsutflykt. Munkviken, Burträsk, Storforsen nämndes som lämpliga mål för en dagsutflykt. Lena fick i uppgift att kolla upp möjligheterna.


Nästa sammanträde

Det är lagom att träffas en gång per år och gärna i mars då styrelserna är nyvalda. Ett preliminärt datum för nästa träff som då blir i Sjulnäs är måndag 16 mars 2026. Fint med framförhållning.


Avslutning

Sammanträdet avslutades med att vi gemensamt bad Herrens bön.

Styrelsen maj 2013          Styrelsen på utflykterar